Imetamisnõustaja töös pean oluliseks pere soovide austamist ja pakun perele tietust kõikides beebi ja väikelapse toitmist puudutavates küsimustes (vt videot postituse lõpus).

Minu imetamisteekond

Oma esimest last oodates uskusin ma kaljukindlalt, et ei vaja ühtegi imetamisalast loengut, sest imetamine on loomulik ja kaasasündinud oskus.

Minu illusioon purunes beebi teisel elupäeval, kui ma ta hommikul kell 11 rinnale võtsin ja ta veel ka kell 19 õhtul ei olnud nõus sellest nututa lahti laskma. Ma polnud kunagi varem tundnud sellist kurnatust ja lootusetust kui tol õhtul, kui ämmaemand mu palatisse tuli ja ma tema küsimustele vastuseks ainult nutsin, nutsin ja nutsin.

Koju jõudes hakkasin imetamise kohta internetist infot otsima ja üheski videos ei näidatud last, kes oleks ema rinda toksinud nagu pisike rähnipoeg, kes puukoore alt putukat kätte saada püüab. Aga minu oma just seda tegi, kuniks mu nibud olid täiesti katki. Kõikides klippides olid beebid kui eeskujulikud linnupojad, kes ema nähes pea kuklasse ajasid, “noka” pärani lahti tegid ja seejärel suure suutäie nibu ja nibuvälja suhu haarasid. Minu rähnipoeg aga toksis ja toksis, kuniks pidin appi võtma nibukaitse, et üldse oma last rinnaga edasi toita. Õnneks tuli mulle peagi appi imetamisnõustaja.

Teise lapse sünniks olin väljaõppega imetamisnõustaja ja doula. Mul olid teadmised, mul oli kogemus, kuid ka see imetamisteekond ei alanud päris raskusteta. Mu beebi imemisvõte vajas korrigeerimist, aga nüüd teadsin ma, kuidas seda teha.

Imetamisnõustamine kui kirg

Täna on imetamisnõustamine üks mu lemmiktegevusi. Minu hing hakkab helisema, kui näen õnnelikku perekonda, keda olen aidanud nende eesmärkide saavutamisel. Imetamisnõustaja poole pole kunagi liiga vara ega liiga hilja pöörduda. Julgelt võib juba raseduse ajal ühendust võtta kasvõi selleks, et oleks loodud kontakt, kui sünnitusjärgselt tekib toetuse vajadus.

Millal võiks imetamisnõustaja poole pöörduda?

Alati, kui Sul või Sinu lähedasel on küsimusi rinnaga toitmise kohta:
– kui soovite eelinfot imetamise kohta
– kui rinnaga toitmine on valus
– kui vastsündinu imeb vähem kui 8 korda ööpäevas
– kui rinnalaps pissib esimestel elukuudel vähem kui 6-8 korda ööpäevas
– kui ei ole aru saada, et laps rinda imedes neelaks
– kui laps ei võta ilma lisatoiduta kaalus piisavalt juurde
– kui tundub, et piima pole piisavalt
– kui tundub, et piima on liiga palju
– kui kahtlustate rinnapõletikku
– kui laps on rinna otsas rahutu või keeldub imemast
– kui laps on sündinud enneaegselt
– kui olete mures toidu, eluviisi vms mõju pärast rinnalapsele
– kui olete imetamissuhet lõpetamas

Allikas: Sünni ja Imetamise Eesti tugiühing

Sünni ja Imetamise Eesti tugiühing (SIET)

Alates 2022. aasta kevadest kuulun ka Sünni ja Imetamise tugiühingu juhatusse, et panustada veelgi rohkem emade ja beebide heaolusse ja tervisesse. Sel suvel saime tänu lahkele sponsorile BTA Baltic Insurance Company’le ja professionaalsele videograafile Anre Kuldja Media’le filmitud ka SIETi tegevust tutvustava videoklipi, kus jagan koos teiste imetamisnõustajatega muresid ja rõõme, millega emad imetamisteekonnal kokku võivad puutuda. Loodan, et leiad sellest hetki, mis tekitavad äratundmist või annavad julgust pöörduda oma küsimustega imetamisnõustaja poole.

Imetamisnõustaja koduvisiidiks lepi minuga aeg kokku kirjutades e-posti aadressile doula@neljastrimester.ee või helistades tel +372 5198 0345

 

 

en_GB
Scroll to Top