Beebiootus ja lapse sünd –
need on kahtlemata elu suurimad muutused ja neid tähistatakse erinevates kultuuriruumides erinevate riituste ja pidustustega. Katsikud ehk komme viia vastsündinud lapse emale kingitusi ja tervitada uut ilmakodanikku, oli ja on siiani nii Eestis kui mujal Euroopas laialdaselt levinud. Selle kõrval saavad järjest populaarsemaks aga ka ameerikalikud beebipeod, mis on tuntud baby shower’i nime all ja mida viiakse läbi enne beebi sündi.
Baby shower
Baby shower’i eesmärk on teha beebile kingitusi ja veeta lõbusalt aega beebiteemalisi mänge mängides. Populaarsemad beebipeo mängud on beebi sünnikuupäeva, pikkuse ja kaalu ennustamine; beebidega seotud sõnavara kirjapanemine (nt emotikonides); beebitoitude pimetestimine; beebitarvikute hindade äraarvamine; kinnisilmi beebinukul mähkmete vahetamine jne. Baby shower on sobilik ka beebi soo avalikustamiseks, kuigi selle tarbeks tehakse ka täiesti eraldi pidusid. Baby shower’il tehtavad kingitused on enamasti materiaalse väärtusega ja praktilised.
Emotsionaalse toe puudus
Minu kogemus sünnitusjärgse toetajana näitab aga, et:
Emadel ei ole puudus mitte materiaalsetest asjadest, vaid emotsionaalsest ja füüsilisest toest.
Emad pole kunagi varem olnud nii isoleeritud kui tänapäeval, mil põlvkonnad ei ela enam koos ning tugigrupp on kaugel või puudub täielikult. Naine, kes on läbimas elu suurimat muutust, vajab tunnustamist, mõistmist, hoolt ja abi nii füüsilisel kui ka emotsionaalsel tasandil. Aafrika vanasõna ei liialda, kui ütleb, et lapse kasvatamiseks on vaja tervet küla.
Beebipidu “Emale Pai”
Nii sündis beebipidu “Emale Pai”, kus tulevane ema saab sõna otsese mõttes pai ja teisi hoolitsusi oma tugigrupi poolt ning teadmise, et ta on hoitud nii raseduse ajal kui ka beebi sünni järgselt. Emadusteekonda pühitseva ja beebiootel naist väestava peo korraldamiseks olen saanud inspiratsiooni Põlis-Ameerikast, kus beebiootel naise toetuseks viidi läbi 9-päevane püha tseremoonia, mille jooksul jutustati lugusid, hoolitseti raseda eest ja õpetati alistumist ürgsele looduse jõule, mis avaldub sünnituse ajal. Austust pälvis raseda naise jõud ja loovus.
Kuigi meie koosviibimise põhielemendid on pärit iidsetest tavadest, on iga pidu on siiski erinev, sõltudes ema ja toetusgrupi soovidest, ootustest ja teemadest, millele tulevane ema soovib rõhku panna. Me loome toetusringi, vabastame hirmud, pakume emale meeldivaid hoolitusi, jagame toetust ja südamest-südamesse kingitusi, jutustame inspireerivaid lugusid ja tutvume naljakate tavadega, tõstame ema energiataset, et tal jaguks jõudu sammuda julgelt ja toetatuna vastu oma uuele rollile sündiva beebi emana. Harivaks osaks olen kokku pannud loengud sünnitusjärgsest ajast, mille hulgast grupp saab valida neid enim kõnetava teema. Nii saab omandada või kinnistada teadmisi nurgavoodiajast ehk 40 esimesest päevast, kaunist imetamissuhtest, sünnitusjärgsetest muutustest ajus (baby brain), vanema lapsega läheduse hoidmisest, sünnitusjärgsest plaanist või taastumist soodustavatest toitudest. Kui seltskond ja rase soovivad, võime üritusse põimida ka mõned klassikalised beebipeo mängud. Kuid alati on fookuses ema ja tema sündimine emarolli. Ka nende naiste emadusteekonda on oluline tähistada, kel sünnib juba mitmes laps, sest iga teekond on erinev ja eriline.
Minust
Väeka ürituse viin läbi kui ema, kes on sünnitanud kaks last läbi kahe väga erineva kogemuse ja kui sünnitusjärgne doula-imetamisnõustaja. Olen naisi koolitanud 2012. aastast, mil minuni jõudsid esimesed tüdrukuteõhtute grupid. Mind on alati lummanud naiselik jõud ja tarkus ja see tugev ühendus, mis naiste vahel tekib, kui nad üksteisele tegelikult oma hinged avavad.
Olen südamest tänulik kõikidele naistele, tänu kellele ma sellest maagiast osa olen saanud ja ootan põnevusega uusi gruppe, et emad oleks emadusteekonnal märgatud, hoitud ja toetatud.
Loe lisaks ja broneeri siit.
A: “Tänu Sulle! Tänane oli väga ilus ja armas meile kõigile. Aitäh positiivset energiat jagamast!”
K: “Tahan sind nii enda kui kõigi teiste eilsel peol osalejate nimel tänada. Aitäh, et aitasid luua nii hoidva ja toetava meeleolu. Olen rõõmus, et sain sinuga tutvuda ja teistele tutvustada. Paistis, et sa puudutasid lisaks minule teisigi.”
R: “Beebiootaja jäi väga rahule ja siiralt tänas, et üritus oli tehtud tema soovidele vastavalt”