Krooniline rinnapiima vähesus

Imetamisnõustaja eessõna

Üks peamisi muresid, millega minu kui imetamisnõustaja poole pöördutakse, on mure beebi kaalu pärast. Mõnikord vajab pere kinnitust, et beebi imemisvõte on õige ja beebi kaalutõus piisav. Teist peret võib murelikuks teha beebi nutt, millest tihtipeale liiga ennatlikult järeldatakse, et beebil jääb kõht tühjaks, kuigi kaaluiive ja uriini kogus (mis on ainukesed beebi täis kõhu näitajad), on normis. Tihti otsivad imetamisnõustaja toetust pered, kus lapse kaaluiive on madal ja kus juba esimesel visiidil oskab imetamisnõustaja leida madala kaaluiibe põhjuse ja anda nõu kaalu tõstmiseks. Ja siis on need üksikud pered, kus vaatamata kõikidele ponnistustele ei tõuse beebi kaal ainult rinnapiimal olles piisavalt. Oma praktikas saan need emad kokku lugeda ühe käe sõrmedel, mis on statistilises mõttes täiesti olematu näitaja. Aga nende üksikute perede jaoks on see mure reaalne 100% ajast.

Täna jagan ma bioloogia doktorant Auli Veske artiklit kroonilisest rinnapiima vähesusest, et kõik pered tunneksid, et nad on märgatud ja kuuldud. Nagu ka Auli oma artiklis korduvalt ütleb, ei ole kroonilist rinnapiima puudulikkust lihtne avastada, see nõuab pikaajalist ja usalduslikku koostööd pere ja imetamisnõustaja vahel, et välistada kõik muud põhjused, mis võivad rinnaga toitmist negatiivselt mõjutada. Antud artikkel ei ole ka aluseks, et kroonilist rinnapiimavähesust diagnoosida. See on üleskutseks uurida põhjalikumalt madala kaaluiibe põhjuseid ja aidata ka kroonilise rinnapiimapuudulikkusega naistel seada reaalsed eesmärgid rinnaga toitmise jätkamiseks.

Kui tunned beebi toitmise või madala kaaluiibe pärast muret või soovid konsulteerida kroonilise rinnapiimavähesuse teemadel, siis olen Sinu jaoks olemas.

Head lugemist!

Daisi Kuuse, imetamisnõustaja, sünnitusjärgne doula

Kas mul võib olla füsioloogiline rinnapiima vähesus?

Füsioloogiline e. krooniline rinnapiima vähesus on olukord, kus hoolimata tõhusast imetamisrutiinist ei tooda naise keha piisavalt piima, et tagada beebi normaalset kaaluiivet. Kroonilisest rinnapiima vähesusest saame rääkida ainult siis, kui eelnevalt on põhjalikult läbi proovitud kõik tavalised võtted rinnapiima suurendamiseks. Rinnapiima kogust tuleb sealjuures hinnata usaldusväärsete näitajatega, nagu kaalumine enne ja pärast imetamist. Samuti peavad olema üle kontrollitud keele- ja huulekidad või vale võte, mis takistaksid beebi imemist. Seega kui kahtlustad endal rinnapiima vähesust, tuleb esmalt pöörduda imetamisnõustaja poole, et kõik need probleemid välistada. Enamasti on rinnapiima vähesus näiline või lahendatav, kui järgid asjakohaseid soovitusi.

Siiski on olemas teatud hulk naisi, kellel on bioloogiliselt võimatu piisavalt rinnapiima toota. Arstide keeles on selle nimi primaarne laktatsiooni puudulikkus. Erinevate uuringute järgi on neid naisi 1-15% populatsioonist. Enamasti ei ole naine enne imetamise alustamist teadlik, et teda ootab füsioloogiline rinnapiima vähesus, sest sellega ei pruugi kaasneda mingeid muid märgatavaid sümptomeid ega terviseprobleeme.
Samas on teada ka mõned tervisemured, mis võivad füsioloogilist rinnapiima vähesust põhjustada, nt:
• kilpnäärme ala- või ületalitlus,
• polütsüstiliste munasarjade sündroom,
• insuliiniresistentsus ja/või diabeet,
• madal prolaktiini tase,
• seletamatud viljatusprobleemid,
• muud hormonaalsed probleemid (nt ajuripatsi häired).
Neid tegureid võib käsitleda riskifaktoritena. Kuid seos ei ole ühene – paljudel naistel on küllaldaselt piima ka nende tervisemurede olemasolul. Samuti võib füsioloogiline rinnapiima vähesus esineda ka ilma nende riskiteguriteta.
Seega füsioloogilist rinnapiima vähesust ei saa endal ise diagnoosida, vaid selleks on vaja põhjalikku koostööd imetamisnõustaja(te)ga. Kui aga oled juba nädalate või kuude kaupa sihipäraselt pingutanud, nõustajatega korduvalt konsulteerinud ja rinnapiima kogus tõepoolest ei suurene, siis pole välistatud, et probleemi põhjus on füsioloogiline.

Kuidas edasi imetada, kui piima on nii vähe? On sellel üldse mõtet?

Foto: dashapetrenkophotos

 

Kõige tähtsam on meeles pidada, et ka vähese rinnapiimaga saab edukalt ja kaua imetada! Rinnapiima vähesus ei pea olema põhjuseks, et imetamine lõpetada. Ka väike kogus rinnapiima on Sinu lapsele kasulik ning väärib pingutust. Ning ka vähese rinnapiima korral saab imetamist nautida ning tunda erilist lähedust oma beebiga.
Imetamine läbi kroonilise rinnapiima vähesuse võib siiski olla emotsionaalselt keerulisem ning eeldab ka mõningaid abivahendeid. Kuidas tagada piisav kaaluiibe, sõltub konkreetsest olukorrast ning Sinu eesmärkidest. Kogenud nõustaja saab Sind valikute tegemisel aidata.
Füsioloogilise rinnapiima vähesuse tuvastamiseks on vaja kindlaks teha, kui suur on Sinu maksimaalne piima tootlikkus. Seetõttu on väga oluline esimestel nädalatel järgida tõhusat imetamisrutiini nõustaja jälgimisel. See võib sisaldada intensiivset pumpamist, lapse regulaarset kaalumist jpm. Kui aga on kindlaks tehtud, et hoolimata suurtest pingutustest ei suurene rinnapiima kogus teatud piirist edasi, on oluline seada sisse imetamisrutiin, mis on sulle jõukohane ja nauditav, et saaksid imetada kaua ja rõõmuga.

Miks mul ikkagi krooniline rinnapiimavähesus on? Kas see on ravitav?

Füsioloogilise rinnapiima vähesuse taga on sageli mingi hormonaalne probleem. See omakorda võib elu jooksul põhjustada ka muid terviseprobleeme peale rinnapiima vähesuse. Seega on igati põhjendatud, kui soovid teemasse süveneda ning välja selgitada, mis on piima vähesuse taga.
Alustada tuleks imetamisnõustaja konsultatsioonist ja vereanalüüsidest, mida saab Sulle määrata pere- või naistearst. Samuti on neid analüüse võimalik teha eralaborites (nt Synlab). Vereanalüüsidega saab tuvastada kilpnäärmeprobleeme, insuliiniresistentsust (eeldiabeeti), polütsüstiliste munasarjade sündroomi ja määrata prolaktiini taset. Kõik need näitajad võivad olla seotud rinnapiima vähesusega. Näiteks kilpnäärmeprobleemide puhul on ka võimalik, et õigete ravimitega piima vähesus laheneb. Oluline on leida toetav arst, kes aitab tulemusi mõista ja edasisi samme planeerida.
Kui vereanalüüsid ei tuvasta ühtegi probleemi, mis võiks piima vähesust selgitada, siis võib olla tegemist rinna- e. piimanäärmete puudulikkusega. See on haruldane, kuid siiski võimalik. Kahjuks pole olemas ühtegi otsest viisi piimanäärmete puudulikkuse kinnitamiseks. Seda ei saa diagnoosida pelgalt rindade välimuse põhjal ega ka näiteks ultraheliga. Piimanäärmete puudulikkust saab kahtlustada alles pärast vereanalüüse, kui kõik muud võimalikud põhjused on välistatud.

Edasist lugemist (ingl. k):

Low Milk Supply Foundation: https://www.lowmilksupplyfoundation.org/
Piimanäärmete puudulikkusest (insufficient glandular tissue): https://kellymom.com/bf/got-milk/supply-worries/insufficient-glandular-tissue/
Tõenduspõhiselt imetamise füsioloogiast ja probleemidest: https://lowsupplymom.com/
Tugigrupp naistele, kellel on füsioloogiline rp vähesus (liitumiseks tuleb täita põhjalik ankeet): https://www.facebook.com/groups/IGTmamas

Teksti koostas Auli Veske. Soovi korral võid küsida minult Auli kontakti, et saada täpsustusi või jagada kogemusi.

 

et
Scroll to Top