Mida pakub doula?

Minu kui doula missiooniks on pakkuda naisele sellist tuge ja abi, millest naine raseduse planeerimise algusest kuni lapse esimese eluaasta lõpuni puudust tunneb. Olen toeks just sellisel moel ja nii kaua, kuni naine seda soovib. Tänu kahele väga erinevale sünnituskogemusele ja kahele väikese vanusevahega lapsele tean väga hästi, kui oluline on, et naisel oleks kasvõi üks inimene, kelle jaoks on raseda ja sünnitanud naise vajadused sama olulised kui beebi omad. Oma töös võtan arvesse, et lapsevanemaks saamine on samuti sündimine, kasvamine ja arenemine ja seda nii naise kui mehe jaoks.

Hetkel olen pühendunud ennekõike sünnitusjärgsele toetusele, kuid kui oled kindel, et soovid just mind oma sünnitusele toeks, saame kokku ja räägime 🙂 Sünnitusjärgse toetuse ja imetamisnõustamise kohta leiad infot teenuste alt.

Doula roll minevikus ja tänasel päeval

Naised on ammustest aegadest sünnitanud tugiisikuga, mille tõestuseks on leiud arheoloogilistelt väljakaevamistelt ja antropoloogilised uuringud. Kui varem täitsid tugiisiku rolli naissoost sugulased, naabrid jne, siis tänapäeval toetab naisi lisaks lähedastele ka professionaalne doula, kes ei jaga mitte ainult oma südamesoojust ja kogemusi, vaid omab ka vastavat väljaõpet.

MTÜ Eesti Sünnitoetajate Ühendus, kuhu mina kui doula kuulun, kirjutab oma kodulehel, milline on doula roll ja kuidas see erineb arsti ja ämmaemanda omast:

“Doula ehk pere- ja sünnitoetaja on kogemuste ja teadmistega mittemeditsiiniline professionaal, kes nõustab ja toetab nii raseduse, sünnituse kui sünnijärgsel ajal.

Eesmärk on läbi teadlikkuse luua võimalikult positiivne kogemus rasedusest ning sünnitusest. Ämmaemandad ja arstid tegelevad peamiselt naise füüsilise poolega, kuid väga oluline on naise toetamine ka psühholoogiliselt ja emotsionaalselt. Sünnitusel annab parima tulemuse kõigile osadele korraga tähelepanu pööramine – nii füüsiline, emotsionaalne, psühholoogiline ja informatiivne abi. Näiteks sünnitusvalude leevendamine sooja vee või massaažiga, sünnitegevusega toimetulek läbi õige hääle tekitamise, positiivse hoiaku säilitamine afirmatsioonide abil, hingamisharjutuste meelde tuletamine, sünnitusasendite vahetamine ja kerkivate emotsioonidega hakkama saamine. Erinevad uuringud kinnitavad, et sünnitoetajaga sünnitused on kiiremad ja vajavad vähem meditsiinilist sekkumisi. Lisaks on douladega sünnituste keisrilõigete protsent madalam”.

Pere- ja sünnitoetaja ja raseda koostöö algab tihti juba lapseootuse ajal

Tänu sellele on sünnituse ajaks tekkinud usaldusväärne side, mis loob sünnitajale ja perele turvalise, lõõgastava ja meeldiva õhustiku. Kui meditsiinipersonal on eelkõige keskendunud ema ja lapse tervisenäitude jälgimisele, siis doula tegeleb perekonna emotsionaalse poole hoolitsemise eest. Mõlemad on osa olulisest tervikust. Sünnitoetaja roll ei pruugi lõppeda lapse sünniga. Doula nõustab ja toetab ema ja perekonda nii imetamise kui uue elukorraldusega seotud küsimustes ka pärast lapse sündi, jagades oma kogemusi ja teadmisi.

Isegi, kui naine on varasemalt sünnitanud, võib vajada ta toetust, nõustamist ja tuge. Iga rasedus ja sünnitus on erinev ja ainulaadne nagu ka lapsed. Doula aitab vähendada uue ilmakodaniku ootuse, sünni ja kohanemisega seotud stressi, pinget ja hirme. Iga naine väärib doulat!”

Allikas: MTÜ Eesti Sünnitoetajate Ühendus © 2020

et
Scroll to Top