Emad vajavad toetust

Eestis on väga head tingimused sünnitusjärgselt lastega kodus olemiseks, aga tänane ühiskond on väga isoleeritud. Fookuses on beebi eest hoolitsemine, kuid äsjasünnitanud naise füüsilised ja emotsionaalsed muutused ning nendega toimetulek jääb enamasti ainult naise enda kanda – ja selleks pole beebi kõrvalt ei jõudu ega aega. Toetuse puudumine on üks peamisi tegureid sünnitusjärgse depressiooni tekkel.

Kas saaks paremini? Jah, saaks küll!

Esimest korda kuulsin Maroko sünnitusjärgsetest praktikatest Newborn Mothers Postpartum Education and Care Professional õppe raames. Ainuüksi teadmine, et pärast sünnitust hoolitsetakse ka ema eest, kõnetas mind kui ema ja sünnitusjärgset doulat väga. Mõtlesin, kui tore oleks tunda kedagi Marokost, kes tutvustaks mulle Maroko sünnitusjärgseid tavasid ja pauhti, elu viis mind kokku Sanaga.

Sana ja mina oleme mõlemad emad, me teame sõnadetagi, mida tähendavad magamata ööd, imetamisraskused, arenguhüpped ja  korduvalt üles soojendatud kohv, muu hulgas teame me peast Coldplay laulude sõnu, sest väga tihti oleme just sealt leidnud kütust oma õnnehormoonidele. Palusin Sanal siinse blogi jaoks rääkida oma sünnitusjärgsest ajast ja traditsioonidest, mis sellega kaasas käivad.

Sünnitusjärgne aeg Marokos

Sünnitusjärgset aega meenutades ütleb Sana, et tema jaoks kõige üllatavam ja imelisem oli esimene imetamine:

“Beebi instinkid ja ühendus, mis ema ja beebi vahel tekib – see oli maagiline”

Kuid lisab kohe: “See polnud muidugi kõik, ausalt öeldes olid esimesed päevad ikkagi emotsionaalselt väga keerulised: unetud ööd, baby blues, kõik need muutused igapäevaelus ja keha, mis on jõuetu liikuma nii nagu varem”.

Sana paneb südamele, et sünnitanud naine vajab tuge kõikidelt inimestelt enda ümber ja ta vajab enda ümber inimesi, kes täielikult mõistavad, milliseid emotsioone värske ema kogeb: “Nii oluline on, et oleks keegi, kes kuulab ja ei vaidle vastu; et oleks keegi, kes aitab ja keegi, kes kallistab. Äsja sünnitanud naine vajab väga palju kallistusi! Suur abi on sellest, kui keegi saab aidata beebi eest hoolitseda, et ema saaks võtta väikese hingetõmbepausi ja puhata”.

Sana peres toimis hästi see, et tema hoolitses beebi eest ja tema ema võttis enda peale kogu majapidamisega seonduva. Marokos on tavapärane, et naise ema tuleb nii kauaks tütre juurde elama, kuni värske pere kõigega ise hakkama saab või läheb tütar mõneks ajaks oma ema juurde.

Sünnitusjärgsed hoolitsused

Maroko sünnitusjärgsed praktikad pole ajas palju muutunud. Samu rituaale ja pidustusi nagu koges Sana, kogesid ka tema ema ja vanaema. Kõige enam levinud traditsioon on minna hamami 3-7 päeva pärast sünnitust, kus äsjasünnitanud emale pakutakse hoolitsusi. Usutakse, et mida varem minna ja mida tihemini rituaali korrata, seda kiirem on ema taastumine. Mõned traditsioonilised Maroko ämmaemandad soovitavad hamami rituaali läbi viia esimese kahe nädala jooksul ülepäeviti.

Hamam on kuumaõhusaun, kus temperatuuri tõus saavutatakse basseinide soojendamisega, millest eraldub õhku niiskust ja soojust. Hamamis pestakse õrnalt ema keha ja pakutakse kehakoorimist naturaalsete koorijatega, mis sisaldavad tavaliselt seepi, oliivõli, savi ja roosivett.

Üks traditsioonilistest praktikatest kannab nime closing of the bones, mida eesti keeles võiks nimetada sulgemise rituaaliks ja mis oma olemuselt on kookonhoolitsus. Selle osaks on spetsiaalne massaaž, mille tegijad omandavad töö käigus.

Tähtsal kohal on ka hennaga kehale joonistamine. Usutakse, et hennamaalingud hoiavad eemale kurjad vaimud, kes võivad  põhjustada haigestumist, depressiooni ja nõrka suhet ema ja lapse vahel. Henna kandmine kehale, eriti jalgadele, hoiab naist, et ta ei tõuseks liiga kiiresti jalgadele majapidamistööde tegemiseks.

Hamami minnakse koos pere või sõpradega. On olemas avalikud hamamid ja privaatsed hamamid, hoolitsusi võib läbi viia ka kodus. Tegu on väga hellitava kogemusega, mis aitab emal tunda end armastatuna ja olulisena. See toidab nii keha kui hinge.

Sünnitusjärgne toit

Ettevalmistused sünnitusjärgseks ajaks algasid juba Sana raseduse ajal. Kuid üllatav võib olla fakt, et sünnitusjärgse aja ettevalmistused Marokos hõlmavad ennekõike külaliste ja sõprade vastuvõtmiseks vajalikke toiminguid nagu spetsiaalse piduliku riietuse ja maiustuste valmis panemine. Enne sünnitust valmistatakse traditsioonilist magustoitu nimega sellou, mida on toitainerikkuse poolest kasulik süüa imetamise ajal ja mida jagatakse ka oma külalistega. Sellou koosneb täistera nisujahust, võist/oliivõlist, meest, mandlitest, seesamiseemnetest ja erinevatest vürtsidest nagu muskaatpähkel, kaneel, aniis.

Kui beebi on sündinud, tähistatakse seda koos pere ja sõpradega ja toiduks valmistatakse traditsioonilist rooga nimega rfissa. Rfissa on kanast ja läätsedest tehtud roog, mille puljong sisaldab lambaläätse seemneid (eriti kasulikud imetavale emale), safranit jt soojendavaid vürtse, et soojendada ema keha ja toetada tema taastumist.

Pere, sõbrad ja hea toit on Maroko kultuuris tähtsal kohal.

Toetav mõte emalt emale

Lõpetuseks ütleb Sana kõikidele emadele, kes tunnevad end hetkel väsinuna ja lootusetult: “See kõik võib olla päris raske, sind võib saata pidev süütunne ja mõte, mida saaks paremini teha, aga lõpuks on see sinu ja lapse elus vaid lühike aeg – aeg lendab kiiresti, märka raskuste vahel ilusaid hetki ja väärtusta ühist aega!”

Aitäh, Sana, et jagasid oma kogemust. Saadan sulle soojad kallistused!

Kookonhoolitsus sinu kodus

Rõõmuga teatan, et pakun nüüdsest sügavuti toetavat kookonhoolitsust koos soojendava vürtsijoogi, sünnitusjärgse kõhumassaaži, taimekompressi ja rebozo lõõgastusega emadele nende endi kodus. Kookonhoolitsusega tutvu siin.

Hoides ja toetades
Doula Daisi

 

 

 

et
Scroll to Top