Lapsevanemaks saades seisad silmitsi hulga küsimustega, mis puudutavad beebi und, toitmist ja tervist. Neid, kes tahavad nõu anda on palju ja igal neist on lapsekasvatuse teemades oma tõekspidamised, mille mittejärgimist karistatakse rumalaks tembeldamise, hirmu külvamise ja süütunde tekitamisega.
Võtan siinkohal vaatluse alla ühe palju kõneainet tekitava teema, milleks on beebiga koosmagamine. On üsnagi tavaline, et koduvisiitidel tekib emade häälde kõhklus, kui nad tunnistavad üles, et beebi magab öösel kaisus – justkui see oleks midagi keelatut, aga mitte kõige loomulikum koht vastsündinud imetaja jaoks.
Kus peaks beebi magama?
Imetamisnõustajana pooldan ma kindlasti imetava ema ja beebi koosmagamist. Emadel ja beebidel, kes jagavad voodit, on vähem imetamisprobleeme ja hormoon prolaktiin aitab emal pärast toitmist kergemini uinuda. Kuigi uni on nii emadel kui beebidel pinnapealsem (beebi jaoks on see füsiloogilises mõttes kasulik ja vajalik!), saab ema last toita voodist püsti tõusmata ja vajaliku mähkmevahetuse saab teha teine lapsevanem või abiline, samuti aitab koosmagamine kaasa ema ja beebi une sünkroonsuse tekkele.
Koosmagamise murekohad
Tõsi, Ameerika Lastearstide akadeemia kindel ettekirjutus on, et last võib vanemate voodis toita ja lohutada, kuid hetkel, mil lapsevanem on valmis uinuma, tuleb laps viia oma hälli tagasi, et tagada lapse ohutus. Kardetakse, et lapsevanem keerab beebile magades peale, et laps lämbub teki/padja all või et imik sureb ootamatult hällisurma.
Kuidas emad ja beebid koos magavad ?
Kui nüüd vaadata, kuidas emad ja beebid koos magavad, siis imetav ema on väga teadlik oma beebist (niisamuti nagu me oleme teadlikud, kus on voodi servad, millest me üle ei keera) ja võtab automaatselt asendi, kus tema põlved on kõverdatud ja käsi kaitseb beebi pead ülalt, luues beebile turvalise pesa. Kõverdatud jalgadega on pööramine on äärmiselt keeruline – proovisin, ei õnnestunud.
Beebid, keda toidetakse rinnaga, püsivad magades ema rinna kõrgusel, see vähendab omakorda ohtu, et neid ohustaks tekk või padi. Emad, kes oma lapsi ei imeta, kipuvad beebi asetama voodis enda näo kõrgusele patjade lähedusse ning beebid, keda ei toideta rinnaga, kipuvad voodis ka rohkem liikuma, mis tõepoolest suurendab lämbumise ohtu. Seega turvalise koosmagamise üks eeldustest on see, et beebi magab koos imetava emaga!
Imiku hällisurma risk
Imikute äkksurma sündroom ehk imiku hällisurm on varasemalt terve imiku äkiline ja ootamatu surm, mille põhjused ei ole teada.
Uuringutes, kus võrreldakse kaisus magavate ja eraldi magavate beebide heaolu on enamasti välja jäetud tegurid, mis tõendatult beebide äkksurma riski suurendavad nagu suitsetamine; ebasobival pinnal uinumine; piimasegul oleva beebiga voodi jagamine.
2010. aastal korraldati Milwaukees koosmagamise vastane kampaania (viide) . Lähemal uurimisel selgus aga, et kõikide eelneva aasta jooksul koosmagamisest põhjustatud surmade puhul oli mängus kas täiskasvanutepoolne alkoholi tarbimine, beebi magamine padjal, halvad elutingimused ja/või suitsetamine; samuti oli iga juhtumi puhul tegu piimaseguga toidetud lapsega. Seega hällisurma surnud imikute puhul eirati turvalise koosmagamise reegleid.
Statistika näitab, et imikute äkksurmasid esineb vähem riikides, kus traditsiooniliselt emad ja beebid magavad koos, nt teatud Aasia osades (Liamputtong P.: “Childrearing and Infant Care Issues: A Cross-Cultural Perspective”, Hauppauge, NY: Nova, 2007)
Põnev on veel teada, et CO² hulk, mida ema magades välja hingab, stimuleerib beebi hingamist. Imetav ema ja beebi, kes magavad koos, veedavad vähem aega sügava une faasides, st et ema on teadlikum oma lapse hingamisraskusest ja reageerib neile kiiremini, samuti on kerges unes imikut kergem üles ergutada.
AGA selleks, et koosmagamine oleks turvaline, tuleb see teha turvaliseks.
Turvalise koosmagamise reeglid
- Beebiga magab koos beebit rinnaga toitev ema
- Imetav ema ei suitseta
- Imetav ema on kaine ja hea tervise juures, suutes vastutada oma tegude eest
- Beebi on ajaline ja tema tervis on korras
- Beebi magab selili (erinevalt paljude teiste riikide soovitustest soovitatakse Eestis beebi magama panna külje peale. Selili magamise soovitus tuleneb sellest, et külili magades on suurem võimalus beebil kõhuli keerata, külili magamine ise pole ohtlik, ohtlik võib olla kõhuli magamine)
- Beebi pole liiga paksult riides – ülekuumenemine on beebile ohtlikum kui väike jahedus
- Ema ja beebi magavad turvalisel pinnal
Turvaline magamiskoht ei ole:
- diivan, tugitool
- ase, mille padjad ja pehmed osad lükkavad beebi vastu ema ning takistavad beebi pea vaba liikumist
- voodi, kus madratsi ja peatoe/seina vahele jäävad vahed, kuhu beebi võib vajuda
- ase, kuhu võivad tulla lemmikloomad
- üleliigseid patju ja kaisuloomi täis voodi
- voodi, kus on rasked tekid/katted
- voodi, kuhu ulatuvad paelad, nöörid, sallid, vööd
Kui pere järgib turvalise koosmagamise reegleid, pole beebi rohkem ohustatud imiku hällisurmast, kui eraldiseisvas voodis magav beebi. Kui magamisase on turvaline, siis on miinimumini viidud ka lämbumise oht, ema asend kaitseb beebit ja emal on kõrgenenud valmisolek reageerida beebi vajadustele.
Ainult sina tead, mis on sinu perele parim
Minu kui sünnitusjärgse doula jaoks on kõige olulisem tagada kogu pere heaolu ja erinevates peredes tähendab see erinevaid asju. On emasid, kes tunnevad end koosmagamise suhtes ärevalt ja oleks beebit kaisus hoides üleval terve öö. Kogu infot, vali välja see, mis sinu südant kõnetab ja sinu perega kõige paremini sobib!
NB! Tuleb aeg, mil nad ei taha enam kaissu! Ausalt, kaisus magavad lapsed ei jää ülikoolini voodisse ronima!
Rahulikku ööd soovides
Doula Daisi
Edasi lugemiseks: